فیلتر


دسته بندی نتایج

لوازم جانبی آنتن مرکزی

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448

در این صفحه با کیفیت ترین لوازم جانبی آنتن مرکزی قابل انتخاب است و برای خرید لوازم جانبی آنتن مرکزی سیماران و مشاهده قیمت انواع اسپلیتر، تپ آف، پایه دکل،پریز سه سوکته، آنتن شاخه ای و ...  میتوانید اقدام نمایید.

انواع لوازم جانبی آنتن مرکزی( اسپلیتر سیماران، تپ آف سیماران و ...)

آنتن های مرکزی به دلیل کاربردهای فراوان خود، زیاد در ساختمان های مسکونی استفاده می شوند. به همین دلیل شناختن لوازم جانبی آنتن مرکزی، جهت نگهداری صحیح و یا تعمیر آن ها، امری ضروری و البته بدیهی به نظر می رسد.

در ادامه به معرفی بخش های متعدد لوازم جانبی آنتن مرکزی می پردازیم. با ما همراه شوید.

اسپلیتر سیماران

اسپلیتر سیماران

آنتن های مرکزی چه بخش هایی دارند؟

آنتن های مرکزی از دو قسمت مهم تشکیل شده اند.

بخش گیرنده: این بخش همان آنتن یا دیش است که مسئولیتش گرفتن سیگنال های خواسته شده است. بخش گیرنده برای دریافت و ارسال سیگنال ها به بخش توزیع، به تجهیزاتی مثل تقویت کننده، تقسیم کننده و ... احتیاج دارد. از جمله موارد مورد استفاده در این قسمت ها، تقویت کننده ی آنتن، میکسر، مدلاتور می باشند.

بخش توزیع: این قسمت مسئولیت توزیع کردن سیگنال ها به تلویزیون ها را دارد. این قسمت هم از اجزائی نظیر تقویت کننده های خط، تقسیم کننده های عبوری، تقسیم کننده های انشعابی، پریزهای چند منظوره و شبکه ای از کابل ها ساخته شده است. بخش توزیع، طراحی هایی شامل ستاره ای، درختی و آبشاری دارد. روش درختی، بیش از دیگر روش ها استفاده می شود.

لوازم جانبی آنتن مرکزی

  • آنتن مرکزی
  • تقویت کننده
  • تقسیم کننده( اسپلیتر)
  • تپ آف

در ادامه به تفصیل، اسپلیتر سیماران و تپ آف سیماران را بیان کرده و تفاوت های آن ها را عنوان می کنیم.

اسپلیتر سیماران چیست؟

خطوط اصلی در آنتن مرکزی، وظیفه ی منتقل کردن سیگنال از تجهیزات اولیه به گیرنده ها را دارند. اسپلیتر سیماران زمانی به کار برده می شود که بخواهید بین چند گیرنده، به طور مساوی سیگنال ها را بفرستید و تقسیم کنید.

 به همین دلیل اسپلیتر سیماران از یک ورودی و چندین خروجی ساخته شده است. این اسپلیترها با قرار گیری بر روی کابل های اصلی این کار را انجام می دهند. در صورتی که اسپلیتر وجود نداشته باشد، دریافت انشعاب از خطوط اصلی ممکن نیست. بر اساس نیازهای متفاوتی که در انواع کابل ها وجود دارد، این اسپلیترها می توانند به صورت2، 4، 6، 8، 12 و 16 خروجی به کار بروند. چنانچه تعداد واحدها بیشتر باشد، امکان استفاده از اسپلیترها به صورت ترکیبی وجود خواهد داشت.

تپ آف سیماران

تپ آف سیماران

تپ آف سیماران چیست؟

تپ آف سیماران برای گرفتن انشعاب از آنتن مرکزی و ادامه دادن در کابل اصلی استفاده می شود. تپ آف تقسیم کننده ی سیگنال عبوری است که یک راه برای وارد شدن و یک راه برای خارج شدن دارد. مقدار سیگنال خروجی این ابزار، افت کمتری نسبت به مقدار ورودی دارد. این دستگاه از چندین خروجی فرعی هم برخوردار است. آن ها را برای منشعب ساختن مسیرها در ساختمان های چند واحدی استفاده میکنیم.

چگونه یک تپ آف انتخاب کنیم؟

تپ آف سیماران در سیستم های مستر تی وی بایستی طوری به کار گرفته شوند که بتواند برای هر کدام از گیرنده ها سیگنالی مساوی حداقل 1000 میکروولت ایجاد کند. البته در صورت دریافت سیگنال بیشتر به وسیله ی گیرنده هم سیستم دچار مشکل نمی شود. به علاوه جهت پیشگیری از تداخل، بایستی ایزولاسیون مناسبی میان سیستم و گیرنده به وجود بیاید. جهت داشتن سیستمی کارا که از تپ آف بهره می برد، آخرین تپ آف پیش از آمپلی فایر را در نظر می گیرند. به دلیل طولانی بودن کابل های مورد استفاده، کمی افت را در این قسمت در نظر می گیرند. با این حال، فاصله ی میان گیرنده و تپ آف های دیواری بسیار ناچیز است و به همین دلیل می توان افت سیگنال ناشی از کابل را به حساب نیاورد.

توجه کنید! در حالت عمومی، جهت به کار انداختن آنتن مرکزی دو مدل تقسیم کننده ی سیگنال را می توان به کار برد؛ تپ آف که نوع عبوری آن است و اسپلیتر که تقسیم کننده است. البته باید در نظر داشت که مصرف اسپلیتر در آنتن های مرکزی آسان تر است. چون به محاسبه های خیلی دشوار احتیاجی ندارد و این ابزار سیگنال ها را به گونه ای برابر میان همه ی واحدهای ساختمانی تقسیم می کند. در مورد تپ آف، مسئله کمی پیچیده تر می شود. چون محاسبات دشوار تر هستند و در صورت بروز اشتباه، امکان دارد سیگنال در میان واحدها به طور برابر تقسیم نشود.

 البته باید بدانید که در صورت نصب اصولی تپ آف سیماران چنین مشکلی پیش نخواهد آمد.

اسپلیتر و تپ آف چه تفاوتی با هم دارند؟

گفتیم که تپ آف به عنوان یک منشعب کننده ی عبوری، سیگنال را از درون خود به تپ آف بعدی منتقل می کند. به علاوه می توان ترکیبی از هر دو داشت، به گونه ای که سیگنال، بعد از عبور از تپ آف به اسپلیتر برود. اما اسپلیتر کارش تقسیم کردن است. این ابزار، سیگنال را نهایتا میان گیرنده ها تقسیم می کند. به بیان دیگر، سیگنال با ورود به اسپلیتر دچار افت می شود و به همین دلیل سیگنال های ورودی و خروجی با هم تفاوت دارند، اما تپ آف کارش منشعب کردن سیگنال است و در این میان افت سیگنالی رخ نمی دهد.

اسپلیتر و تپ آف چه ویژگی های مشترکی دارند؟

  • هر دو به نوعی سیگنال را تقسیم می کنند.
  • هر دو جهت تقسیم سیگنال های آنالوگ و دیجیتال استفاده می شوند.
  • هر دو از لوازم جانبی آنتن مرکزی هستند.
  • هر دو چندین راه دارند.

تقویت کننده سیماران

چنانچه ساختمان شما در منطقه ای با سیگنال های ضعیف است و قصد تغییر دادن نوع آنتن خود را ندارید، می توانید از یک تقویت کننده استفاده کنید. تقویت کننده سیماران، از دیگر لوازم جانبی آنتن مرکزی، با گرفتن سیگنال های ضعیف و نویزدار، آن ها را جهت تبدیل شدن به سیگنال های قوی تر پردازش می کند. به عنوان مثال، شما می توانید در یک ساختمان 12 واحدی با داشتن یک تقویت کننده ی 30 دسی بلی تعداد زیادی کانال تلویزیونی با کیفیت را برای ساکنین واحدها اختصاص دهید.

تقویت کننده سیماران

تقویت کننده سیماران

جمع بندی

گفتیم که در برج ها و ساختمان های بزرگ، به جای آنتن های معمولی از آنتن مرکزی استفاده شده تا هزینه و سختی کار کاهش پیدا کند. لوازم جانبی آنتن مرکزی از قسمت های متعددی مثل تپ آف، اسپلیتر و تقویت کننده تشکیل شده اند. اگرچه تپ آف و اسپلیتر هر دو شباهت های زیادی با هم دارند، اما توصیه می شود از اسپلیتر استفاده شود.

امیدواریم از مطالعه ی مقاله بهره ی کافی برده باشید.